Lublin

Lublin – miasto na prawach powiatu we wschodniej Polsce, stolica województwa lubelskiego i centralny ośrodek aglomeracji lubelskiej. 

 

Najciekawsze miejsca do zobaczenia i zwiedzania

 

 

Zamek Lubelski, a w nim: Kaplica Trójcy Świętej (XIV w.) z unikalnymi freskami rusko-bizantyńskimi z XV w. fundacji króla Władysława Jagiełły, baszta z XIII w (najstarsza budowla miasta, z tarasem widokowym na szczycie), Muzeum Lubelskie z bogatymi zbiorami (malarstwo, archeologia, uzbrojenie, sztuka zdobnicza, sztuka ludowa, monety).

                                                            

 

Stare Miasto, a w nim m.in.: Bazylika i klasztor ojców Dominikanów z XIV w. - sanktuarium z relikwiami drzewa Krzyża Świętego; Brama Krakowska - średniowieczna brama wjazdowa do miasta; Brama Grodzka prowadząca ze Starego Miasta na zamek; Rynek z zabytkowymi kamienicami i klasycystycznym gmachem Trybunału Koronnego - dawniej najwyższego Sądu Rzeczypospolitej; Archikatedra, której wnętrze pokrywa iluzjonistyczna polichromia; uliczki z zabytkowymi kamienicami.

                                                            

 

Krakowskie Przedmieście i Plac Litewski – strefa dla pieszych, przy której znajdują się m.in. klasycystyczny Nowy Ratusz - siedziba Prezydenta Lublina; Kościół Św. Ducha z XV w. z cudownym obrazem Matki Bożej Dobrej Rady z XVI w.; Kościół i klasztor ojców Kapucynów z XVIII w.; Pomnik Unii Lubelskiej; Pałace Czartoryskich i Lubomirskich.

                                                           

 

Lubelska Trasa Podziemna przebiegająca przez trzy kondygnacje staromiejskich piwnic, na głębokości 9-12 m. Trasa liczy ok. 300 m długości. Historia piwnic sięga początku XVI w. gdy Lublin był ważnym centrum handlu w Polsce, w którym odbywały się znane w całej Europie jarmarki. Piwnice pełniły wtedy funkcję składów kupieckich.

                                                              

 

                                                          

Punkt widokowy na Wieży Trynitarskiej, najwyższym zabytku Lublina, liczącym 64 metrów wysokości. Z tarasu widokowego na wysokości 40 metrów można podziwiać panoramę niemal całego miasta. Na górę wiodą wąskie schody. Wewnątrz wieży znajduje się Archidiecezjalne Muzeum Sztuki Religijnej, gdzie obejrzeć można ekspozycję rzeźby sakralnej. Wieżę wieńczy pozłacany kogut.

 

                                                            

Muzeum Wsi Lubelskiej (skansen), w którym prezentowana jest drewniana architektura z terenu Lubelszczyzny. Ekspozycja jest podzielona na sektory: Wyżyna Lubelska, Powiśle, Podlasie, Nadbuże, Roztocze, dwór oraz miasteczko prowincjonalne Europy Środkowej. Są tu również dwie drewniane świątynie: greckokatolicka cerkiew i rzymskokatolicki kościół. W skansenie odbywają się liczne imprezy prezentujące kulturę i obrzędy dawnej wsi oraz ginące zawody.

 

 

                                                             

 

Kościół pod wezwaniem świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty wybudowany został w latach 1586-1604, z myślą o przybyłym wówczas do Lublina zakonie jezuitów. Projektantem kościoła był jeden z braci zakonnych – Jan Maria Bernardoni, który częściowo wzorował się na rzymskiej siedzibie jezuitów – świątyni Il Gesu. W XVIII w. Józef Meyer udekorował wnętrze świątyni pięknymi malowidłami, przedstawiającymi sceny z pisma świętego. Świątynia jezuitów stała się katedrą w 1805r., po utworzeniu diecezji lubelskiej. Po zniszczeniach, jakie przyniosła druga wojna światowa, katedra została odbudowana i w takiej postaci można ją podziwiać do chwili obecnej. Warto wejść do środka aby przyjrzeć się bliżej iluzjonistycznym polichromiom oraz wspaniałemu wyposażeniu świątyni, m.in. wykonanemu z gruszy libańskiej ołtarzowi głównemu.

 

                                                            

Państwowe Muzeum na Majdanku to najstarsza w Europie instytucja muzealna upamiętniająca ofiary drugiej wojny światowej. Zostało utworzone jesienią 1944 r. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, potocznie nazywanego Majdankiem. W ciągu trzech lat funkcjonowania (1941 r.-1944 r.) przez obóz przeszło ok. 150 tysięcy więźniów różnych narodowości, przede wszystkim Żydów, Polaków i Białorusinów. Na terenie Muzeum obejmującym 90 ha, znajduje się ok. 70 obiektów historycznych. W baraku nr 62 zlokalizowana jest multimedialna wystawa „Więźniowie Majdanka”. Od 2004 r. oddziałem zamiejscowym PMM jest Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu, a od 2012 r. - Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze.

 

                                                             

 

 

Ogród Botaniczny UMCS, w którym można spacerować wśród licznych gatunków roślin, zgromadzonych w kilkunastu działach, m.in. rosarium, dziale roślin wodnych czy alpinarium. Ogród założono na obszarze o urozmaiconej rzeźbie terenu. Można tu też obejrzeć dworek szlachecki Kościuszków. 

 

                                                             

 

Zalew Zemborzycki - popularne miejsce wypoczynku i rekreacji. Znajduje się tu zespół otwartych basenów, wyciąg nart wodnych, wypożyczalnia sprzętu wodnego (żaglówki, rowery wodne), punkty gastronomiczne. Wokół zalewu prowadzi droga dla rowerów. Zalew zajmuje ok. 270 hektarów powierzchni.

                                                                        

                                                            

 

                                                                            

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
Kemping Zielona Dolina