Miasto Puławy

Puławy – malownicze miasto, położone na prawym brzegu Wisły, na styku trzech krain geograficznych: Niziny Mazowieckiej, Małopolskiego Przełomu Wisły i Wyżyny Lubelskiej. Są częścią trójkąta turystycznego Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. Oferują wiele form aktywnego wypoczynku. Są tu doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej m.in. dzięki dużemu zróżnicowaniu krajobrazu - tereny zarówno nizinne, jak i wyżynne, lessowe wąwozy, dolina Wisły. W rejonie miasta jest szereg oznakowanych i nieoznakowanych tras rowerowych.
Najważniejszym zabytkiem Puław jest zespół pałacowo-parkowy pozostały po Lubomirskich i Czartoryskich.

 

Zespół pałacowo-parkowy książąt Czartoryskich

Ukształtowany na przełomie XVIII i XIX w. wg koncepcji Izabeli ks. Czartoryskiej w stylu krajobrazowym angielskim.

• Pałac Czartoryskich - wzniesiony w latach 1671-76 wg projektu Tylmana z Gameren; wielokrotnie przebudowywany, obecny klasycystyczny styl nadał mu Ch. P. Aigner. Warto zobaczyć dobrze zachowane wnętrza, m.in. barokową sień, salę kamienną, gotycką, rycerską (dawna kaplica), kolumnową, balową, a także zabytkową klatkę schodową z 2 połowy XIX w.

 

• Świątynia Sybilli - najważniejszy dla Puław obiekt historyczny, wzniesiony w latach 1798-1801 wg projektu Aignera na wzór Świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem; przeznaczony był na muzeum pamiątek narodowych - pierwsze polskie muzeum narodowe.

 

• Dom Gotycki - wybudowany na fundamentach barokowego pawilonu ogrodowego; służył jako miejsce przechowywania zbiorów narodowych i kolekcji sztuki europejskiej.

 

• Domek Grecki – wzniesiony w latach 1778 – 91, dawna oranżeria pałacowa z monumentalnym czterokolumnowym portykiem doryckim, obecnie jest siedzibą Biblioteki Miejskiej.

 

• Pałac Marynki - klasycystyczna budowla wzniesiona pod koniec XVIII w. przez Izabelę i Adama Kazimierza Czartoryskich dla najstarszej córki Marii Wirtemberskiej.

 

• Altana Chińska - wzorowana na chińskiej pagodzie, rzadki w Polsce przykład architektury ogrodowej, pozostała po ogrodzie francuskim,dawniej miejsce parzenia i picia herbaty.

 

• Domek Żółty (Aleksandryjski) - styl klasycystyczny, wzniesiony przed 1829 r., miał służyć jako rezydencja cara Aleksandra II podczas jego pobytów w Puławach.

 

• Schody Angielskie – stanowią połączenie parku dolnego z górnym (znajdują się między pałacem a Domkiem Żółtym), są jednym z najstarszych elementów architektonicznych parku.

 

• Brama Rzymska - wzniesiona na początku XIX w. na wzór Łuku Triumfalnego Tytusa w Rzymie; powstała jako romantyczna ruina - z celowymi ubytkami w murze.

• Sarkofag - pomnik poświęcony pamięci Augusta Czartoryskiego i Zofii z Sieniawskich Czartoryskiej, wykonany z marmuru kararyjskiego; powstał w Rzymie na wzór nagrobka Scypiona.

 

• Groty parkowe - wykute w parkowej skarpie z kamienia wapiennego,zostały poddane konserwacji i są dostępne dla zwiedzających.

 

• Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - wzniesiony w 1803 roku wg projektu Ch. P. Aignera na wzór rzymskiego Panteonu, był kaplicą pałacową książąt Czartoryskich.

 

 

Muzeum Czartoryskich w Puławach

Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, mieści się przy ul. Czartoryskich 8, utworzone w październiku 2009 r. Szczegółowe informacje na temat ekspozycji oraz cennik znajdują się na stronie internetowej Muzeum Nadwiślańskiego: www.mnkd.pl

 

 

Cmentarz Włostowicki

Jeden z najstarszych cmentarzy rzymskokatolickich w Polsce, od 1986 r. jest zaliczany do obiektów zabytkowych. Zostały tu pochowane osoby związane z dworem, są tu też kwatery żołnierskie z 1812 r., z lat 1914-1915, kwatery powstańcze z 1831 i 1863, nauczycieli Instytutu Wychowania Panien. Grzebano tu również zmarłych wyznania nie tylko rzymskokatolickiego – dzięki temu można zobaczyć piękne prawosławne krzyże i cmentarne ewangelickie kapliczki.

                      

 

Muzeum Pomocy Drogowej, Holowania i Ratownictwa Drogowego

Znajduje się przy ulicy Dęblińskiej 4 d. czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00, w innych dniach i godzinach po wcześniejszym umówieniu. Muzeum powstało, aby ocalić od zapomnienia wyjątkowe pojazdy i urządzenia pomocy drogowej, przybliżyć historię ratownictwa drogowego. Placówka posiada wiele wspaniałych eksponatów związanych z polską pomocą drogową, m.in. Chevrolet Canada rok produkcji 1943, który dotarł do Europy w 1944 roku wraz z desantem wojsk alianckich w Normandii, do Polski został sprowadzony przez inżyniera Witolda Rychtera; samochód marki JELCZ – tzw. „ogórek”; czterdziestoletni samochód marki MAN z amerykańską zabudową marki HOLMES, i wiele innych.

 

Marina Puławy

Mieści się przy ul. Portowej 3, marina oferuje: stanowiska cumownicze dla 48 łodzi wraz z dostępem do prądu i wody; całoroczne przechowywanie sprzętu pływającego; zimowanie jachtów, łodzi i przyczep; wypożyczalnię sprzętu wodnego; pole kempingowe i kamperowe; wypożyczalnię rowerów; parking; salę konferencyjną, plac zabaw dla dzieci. Szczegółowy cennik usług dostępny na stronie internetowej mariny: www.marina-pulawy.pl

 

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
Kemping Zielona Dolina