Nałęczów

Nałęczów – miasto w woj. lubelskim, leży w najcieplejszym regionie kraju, w dolinie wyżłobionej przez rzekę Bystrą. Panuje tu specyficzny mikroklimat - to jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu wyłącznie kardiologicznym. W miasteczku jest kilka sanatoriów, są ośrodki odnowy biologicznej, klinika chirurgii oka, chirurgii plastycznej, specjalistyczne gabinety lekarskie, jaskinia solna, SPA. Zatrzymać się można w pensjonatach urządzonych w zabytkowych willach i kwaterach turystycznych. Warto tu zobaczyć:

 

Park Zdrojowy

Założycielem i organizatorem Parku Zdrojowego był Stanisław Małachowski. Park istniał już w połowie XVIII w., zaś pod koniec XIX w. został powiększony dla potrzeb kuracjuszy. Przecina go szereg alei i ścieżek, jego centralnym punktem jest staw z Wyspą Miłości. W parku znajduje się palmiarnia oraz kilka źródeł wody mineralnej.

 

Muzeum Stefana Żeromskiego

Mieści się w dawnej pracowni pisarza, zaprojektowanej przez Jana Koszczyc-Witkiewicza, zbudowanej w stylu zakopiańskim. Zachowane zostało oryginalne wyposażenie pracowni - meble, pamiątki osobiste, fotografie rodzinne, obrazy i rysunki znanych mistrzów, a także samego Stefana Żeromskiego i jego żony. W ogrodzie znajduje się Mauzoleum Adama Żeromskiego,  w którym spoczywa syn pisarza.

 

Pałac Małachowskich

Wybudowany prawdopodobnie w latach 1771-1775 dla Stanisława i Marianny z Potockich Małachowskich, otoczony pięknym, starym parkiem. Obecnie w pałacu znajduje się Muzeum Bolesława Prusa z licznymi zbiorami dotyczącymi pisarza oraz Kawiarnia Pałacowa.

 

Muzeum Bolesława Prusa

Mieści się w Pałacu Małachowskich, posiada bogate zbiory rękopisów i listów pisarza, wiele osobistych pamiątek po nim i jego rodzinie. Odtworzono też biurko pisarza, na którym stoi maszyna do pisania podobna do tej, której używał Bolesław Prus. Obok Pałacu Małachowskich znajduje się pomnik pisarza.

 

 

Zabytkowe wille


Wybudowane na przełomie XIX i XX, są jedną z ważniejszych części zabudowy nałęczowskiej, usytuowane w większości wzdłuż głównych ulic: Armatnia Góra i Lipowa. Charakteryzują je przede wszystkim trzy style: secesyjny, zakopiański oraz szwajcarski.


 

 

Kaplica św. Karola Boromeusza

Zbudowana na początku XX w., drewniana, inspirowana stylem zakopiańskim. Według życzenia fundatorki przeznaczona jest dla kuracjuszy i wczasowiczów, zwłaszcza ludzi chorych. Kościół jest jedną z ważniejszych budowli religijnych w Nałęczowie i w okolicach, Tu odprawiał msze św. w czasie pobytów w Nałęczowie kardynał Karol Wojtyła.

 

 

Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela

Wzniesiony w latach 1730-1772 z fundacji Małachowskich i Gałęzowskich, rozbudowany w latach 1956-1961, w stylu barokowym. Latem odbywają się tu koncerty organowe.

                                                                                                      

 

Stare Łazienki

To najstarszy zabytkowy budynek sanatoryjny w Nałęczowie, znajduje się w centrum Parku Zdrojowego, tuż nad stawem. Budynek Łazienek to stylowy pałac z licznymi sztukateriami, kolumienkami, balkonami i tarasami. Obecnie Stare Łazienki pełnią funkcje sanatorium i Zakładu Przyrodoleczniczego.

 

Sanatorium Książę Józef

Zabytkowy budynek z odrestaurowanymi wnętrzami; piękne i malowniczo położone sanatorium, w centrum Parku Zdrojowego z widokiem na staw. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków uzdrowiska.

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
Kemping Zielona Dolina