Dęblin

Dęblin – historyczne miasto w woj. Lubelskim, położone w malowniczym krajobrazie przy ujściu rzeki Wieprz do Wisły. Znany jest w Polsce z tzw. „Szkoły Orląt”, czyli Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. W przeszłości i codzienności Dęblina duże znaczenie ma wojsko, więc jest tu wiele ciekawych, wartych zobaczenia miejsc z nim związanych.

 

Muzeum Sił Powietrznych

Ekspozycja: samoloty, śmigłowce, stacje radiolokacyjne, szczegółowe informacje oraz cennik i godziny otwarcia znajdują się na stronie internetowej muzeum:
www.muzeumsilpowietrznych.pl

          
 

 

 

 

     

Zespół pałacowo – parkowy Mniszchów
Klasycystyczny pałac z parkiem ze stawem w stylu angielskim, powstał prawdopodobnie przed 1747 r., przebudowany w latach 80 XVIII w. wg projektu Dominika Merliniego – wzorowany na warszawskich łazienkach.
Twierdza carska Dęblin – forteca o kształcie pentagonalnym, zbudowana w latach 1837 – 1845 wg projektu gen. Iwana Dehna, przykład XIX – wiecznej architektury fortyfikacyjnej. W kolejnych latach modernizowana, otoczona fosą, wałami, osłonięta systemem bastionów. W okresie międzywojennym miejsce stacjonowania 15. Pułku Piechoty Wilków, a w czasie II wojny światowej niemiecki obóz jeniecki – Stalag 307.

 

 

 

 

Kościół parafialny p.w. Chrystusa Miłosiernego

Zbudowany w pierwszej połowie XVIII w. jako cerkiew unicka w Łosicach, w latach 1928 – 1929 przeniesiony do Dęblina, następnie przebudowany i przeniesiony na ul. Wiślaną.
Strona internetowa parafii: http://www.chrystusamilosiernego.deblin.sacro.pl

 

 

Cmentarz wojenny „Balonna”

Na cmentarzu znajdują się mogiły żołnierzy polskich oddziałów legionowych walczących pod dowództwem Józefa Piłsudskiego w składzie I Armii Austriackiej, a także mogiły żołnierzy 15. Pułku Piechoty „Wilków” – pułku, który w okresie międzywojennym stacjonował w twierdzy.

      

 

 

Zespół dworca kolei nadwiślańskiej

Dworzec drewniany 2 poł. XIX w. i 1 poł. XX w., w jego skład wchodzą: biuro tzw. Belweder; parowozownia (obecnie biuro); dróżniczówka; budynek administracyjno – mieszkalny z apteką; wieża ciśnień; nastawnia; zespół domów pracowniczych przy ul. Dworcowej i ul. Lipowej.

 

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
Kemping Zielona Dolina