Gołąb

Wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, w gminie Puławy, położona nad Wisłą między Puławami a Dęblinem. Wieś królewska w dzierżawie gołębskiej w powiecie lubelskim województwa lubelskiego w 1786 roku.

            

 

Kościół pw. św. Floriana i św. Katarzyny – powstał w latach 1626 – 1638, na uwagę zasługują zabytkowe elementy wyposażenia z XVI-XVII w., m. in.  renesansowa ambona, chrzcielnica z 1598 r., gotycko-renesansowy dwunastoramienny żyrandol z figurkami apostołów na ramionach, dwa konfesjonały pochodzące z 1639 roku. Więcej informacji tutaj.     

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                       

 

Wart odwiedzenia jest również cmentarz parafialny - znajduje się tu grób Stefana Kossaka, brata pisarki Zofii Kossak – Szczuckiej; mogiła zbiorowa ofiar terroru zamordowanych przez hitlerowców w czasie pacyfikacji wsi Bałtów w 1943 r.                  

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                      

 

 

Domek Loretański - kaplica pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, tzw. Domek Loretański. Powstała w latach 1628-1644, na wzór Santa Casa znajdującego się w Loretto we Włoszech, pierwsza tego typu budowla wzniesiona na terytorium Polski. Więcej informacji tutaj oraz tutaj.

 

 

 

                                                                                 

 

Muzeum Nietypowych Rowerów – znajduje się przy ul. Puławskiej 1; można tu zobaczyć i osobiście wypróbować różne nietypowe rowery, np. poziome, cyrkowe, rikszę. Szczegółowe informacje na temat oferty oraz cennik znajdują się na stronie internetowej muzeum. Więcej informacji tutaj.

 

 

 

 

 

Rezerwat Czapliniec - faunistyczny i wodny rezerwat przyrody, utworzony w 1987 r., doskonałe miejsce dla pasjonatów ornitologii. Głównym przedmiotem ochrony rezerwatu jest zachowanie stanowiska lęgowego czapli siwej. Więcej informacji tutaj.

 

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
Kemping Zielona Dolina