Janowiec

Janowiec leży w woj. lubelskim, w powiecie puławskim, na skraju Małopolskiego Przełomu Wisły oraz trójkąta turystycznego: Puławy - Kazimierz Dolny – Nałęczów. Jest połączony przeprawą promową z Kazimierzem Dolnym. Największą atrakcją Janowca są ruiny zamku rodu Firlejów. W okresie letnim odbywa się tu Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

 

 

Muzeum Zamek w Janowcu
Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, zamek wybudowany w I poł. XVI wieku przez Mikołaja Firleja i jego syna – Piotra Firleja, rozbudowywany do XVIII w. Był siedzibą magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Z jego budową związani są wybitni architekci i rzeźbiarze: Santi Gucci Fiorentino, Giovanni Battista Falconi i Tylman z Gameren. Muzeum Nadwiślańskie przeprowadziło zabezpieczenie ruiny i dokonało częściowej odbudowy zamku. Obecnie w trzech salach na parterze zgromadzono eksponaty poświęcone przeszłości zamku, kolejnym właścicielom, historii obiektu oraz dziejom jego konserwacji. Atrakcją dla turystów są wielopoziomowe krużganki, z których rozciągają się piękne widoki na dziedziniec zamkowy i dolinę Wisły.                                           

 

Zespół dworski – znajduje się tuż obok ruin zamku, składa się z zabytkowych budynków przeniesionych z pobliskich terenów Lubelszczyzny:

• Dwór z Moniak - barokowy dwór zbudowany w latach 1760–1770 przez Wierzbickich, wewnątrz znajduje się ekspozycja wnętrz domu ziemiańskiego oraz pokoje gościnne;

• Spichlerz z Podlodowa - drewniany spichlerz z przełomu XVIII i XIX w., z ekspozycją etnograficzną: sztuka ludowa, rzemiosła lokalne, transport wodny, rybołówstwo;

• Stodoła z Wylągów – drewniany budynek z końca XIX w., jego wnętrze służy organizacji koncertów i spektakli teatralnych;

• Lamus - budynek z przełomu XIX/XX wieku przeniesiony z Kurowa. Drewniany na podmurówce, na planie wydłużonego prostokąta, jednokondygnacyjny. Dach naczółkowy kryty gontem. Usytuowany na wzgórzu zamkowym w Janowcu stanowi istotny składnik istniejącego tam zespołu dawnego budownictwa drewnianego.

Szczegółowe informacje oraz cennik i godziny otwarcia znajdują się na stronie Muzeum Nadwiślańskiego: www.mnkd.pl

 

 

Kościół pw. św. Stanisława bp. i św. Małgorzaty
Powstał w 1535 z fundacji Piotra Firleja, z częściowym wykorzystaniem starego kościoła gotyckiego z XIV w. W latach 1585 - 1600 był gruntownie przebudowany, kościół obecny jest w stylu późnorenesansowym z gotyckimi pozostałościami. Najcenniejszym zabytkiem wnętrza jest piętrowy nagrobek Andrzeja Firleja i jego żony, Barbary ze Szreńskich, dzieło wybitnego florenckiego rzeźbiarza Santi Gucciego, nadwornego artysty królów Zygmunta Augusta i Stefana Batorego.

 

 

 

 

Magiczne Ogrody
Rodzinny tematyczny park rozrywki, szczegółowe informacje na temat dostępnych atrakcji, godziny otwarcia oraz cennik znajdują się na stronie internetowej parku: www.magiczneogrody.com

 

 

 

 

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
Kemping Zielona Dolina