Wąwolnica

Wąwolnica – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, w gminie Wąwolnica, nad rzeką Bystrą. Miasto królewskie w starostwie wąwolnickim województwa lubelskiego w 1786 roku.

 

Kościół pw. św. Wojciecha w Wąwolnicy – wybudowany w latach 1907–1914 w stylu neogotyku nadwiślańskiego. W ołtarzu głównym znajduje się figura Madonny z XIII/XIV w., wyrzeźbiona w drzewie lipowym, nazywana Matką Bożą Wąwolnicką. Od 2001 r. kościół posiada godność bazyliki mniejszej.

 

Kaplica Matki Boskiej Kębelskiej - znajduje się obok kościoła św. Wojciecha. Jest najstarszym architektonicznym zabytkiem Wąwolnicy i stanowi właściwe sanktuarium maryjne. Była kilkukrotnie przebudowywana, dzięki czemu posiada elementy architektoniczne z różnych okresów historycznych - gotyckie, renesansowe i barokowe. Wewnątrz mieści się piękny ołtarz, na którym znajduje się figurka Matki Boskiej Kębelskiej, pochodząca z ok. 1440 r.
Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.sanktuarium-wawolnica.pl

 

W gminie Wąwolnica znajduje się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kęble - placówka SOSW w Kęble różni się znacząco od typowej szkoły ze względu na swoją siedzibę w zabytkowym dworku. Pałac mieści w swych murach szkołę i internat.

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
Kemping Zielona Dolina